Cięcie metalu wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi - ręcznych i mechanicznych. W tym celu stosuje się piły i przecinarki do metalu, które pozwalają na kształtowanie materiałów łatwo skrawalnych, do których zaliczana jest stal konstrukcyjna i aluminium. Niektóre z takich narzędzi i urządzeń dysponują taką mocą, że pozwalają na przecinanie także materiałów trudno skrawalnych, czyli m.in. stali narzędziowej, stali nierdzewnej czy stopów niklu. Piły do metalu składają się najczęściej z kilku elementów konstrukcyjnych, a mianowicie z korpus, grzbietu, wierzchołka, zęba, podziałki oraz wrąbu.  Tną metal z wysoką wydajnością i prędkością.


Piły do metalu to między innymi piły taśmowe, których działanie zostało zautomatyzowane i zoptymalizowane pod kątem precyzji działania. Stosuje się je gównie w przemyśle metalurgicznym.


Przecinarka do metalu, w tym przecinarki taśmowe, to z kolei urządzenia technologiczne, służące do przecinania przedmiotów metalowych, za pomocą skrawania. Mianem przecinarek zwykło określać się piły.