Prasa – maszyna robocza, której działanie polega na wywieraniu nacisku (również zgniatania, prasowania) na przedmiot umieszczony pomiędzy jej elementami roboczymi.


Prasa mimośrodowa – Jednym  z typów pras jest prasa mimośrodowa, będąca maszyną roboczą, wywierającą nacisk na przedmioty znajdujące się pomiędzy jej elementami roboczymi. Mimośród, czyli najważniejszy element pracy, ma postać ujętego w pierścieniowe prowadzenie koła. Prasy mimośrodowe posiadają także korbowód złożony ze stopy, trzonu i główki, a także z koła zamachowego oraz wału. Koło wykonuje ruch obrotowy, a wał ruch posuwisto-zwrotny przy zastosowaniu stempla zamocowanego do suwaka prasy. Z uwagi na rodzaj zastosowanego napędu w prasie mimośrodowej, są one zaliczane do grupy pras mechanicznych o uniwersalnym zastosowaniu.


Prasy hydrauliczne są urządzeniami, które wykorzystują siłę nacisku do kształtowania odpowiednich przedmiotów. Posiadają napęd hydrauliczny, który pozwala im na zwielokrotnienie siły nacisku. Ponadto osiągają dzięki niemu płynny przesuw, niemożliwy do uzyskania między innymi w przypadku pras ręcznych, czy pras krawędziowych. Łatwo się je obsługuje, z zachowaniem precyzji kształtowania. Charakteryzują się dużą trwałością, dlatego mają szerokie zastosowanie niemalże w każdej gałęzi przemysłu technicznego.


Prasy krawędziowe są to maszyny służące  do gięcia blach oraz stali, dlatego często spotyka się z określeniem ich mianem giętarki. W ten sposób dokonywana jest technologiczna obróbka zadanych materiałów, najczęściej metalowych. Gięcie stali i blachy polega na trwałej zmianie kształtu przedmiotu, tj. na zmianie krzywizn. Niemniej prasa krawędziowa cnc lub uniwersalna jest w stanie także dokonać prostowania materiałów, przy zachowaniu ich pełnej spójności. Prasa krawędziowa pozwala na uzyskanie zadowalającego, w pełni precyzyjnego i pożądanego efektu gięcia stali i blachy.